Regeringen startar förenklingsjakt för hotell- och restaurangbranschen

Regeringen har gett Tillväxtverket i uppdrag att genomföra vad som fått namnet Förenklingsjakten. Tillväxtverket ska inom ramen för detta uppdrag identifiera när och hur företagare inom fyra branscher - hotell och restaurang, transport, handel och tillverkningsindustrin - upplever bördor när de tillämpar lagar, förordningar och myndigheters föreskrifter. 

Regeringen anger att dessa branscher har valts ut ’’eftersom de är branscher där företag bedöms ha tillväxtvilja men upplever lagar och myndighetsregler som ett hinder för att växa’’. 

Förenklingsjakten ska enligt regeringen utgå från företagens perspektiv och bidra till att öka förståelsen för företagens vardag. Den ska också bidra till att öka dialog och kommunikation mellan företagare och myndigheter. Genom dialog direkt med företagare vill regeringen få ökad förståelse för var, när och hur företagare möter problem. 

I Tillväxtverkets uppdrag ingår bland annat att

- genomföra en deltagande observation av företagare i fyra kommuner,

- genomföra dialoger och intervjuer med företagare,

- analysera och sammanfatta det material som har samlats in,

- presentera kortfattade slutsatser om företagens verklighet och

- redovisa konkreta förslag på förenklingar i företagens vardag, om sådana har framkommit under dialogen med företagen. 

Ytterligare information om Förenklingsjakten finns på regeringens hemsida, www.regeringen.se/sb/d/16336/a/199551.