Björn Lundell har idag börjat som pressekreterare på Sveriges Hotell och Restaurangföretagare. Björn Lundell kommer närmast från Officersförbundet där han varit press- och informationsansvarig.
Björn Lundell kommer att tjänstgöra på VD-staben och vara ansvarig för organisationens pressfunktion. Björn Lundell har de senaste sex åren arbetat som press- och informationsansvarig på Officersförbundet. Under de två senaste åren var han även chefredaktör och ansvarig utgivare för Officerstidningen. Innan dess var han informationschef på Akademikerförbundet SSR.
– Efter drygt tio år på den fackliga sidan ska det bli otroligt intressant att få byta stol och arbeta med pressfrågor ur ett arbetsgivarperspektiv. SHR är en organisation som är pådrivande i arbetet med att förenkla och förbättra förutsättningarna för företagsamheten i Sverige och det känns spännande att få vara med och bidra till det arbetet, säger Björn Lundell.
– Genom rekryteringen av Björn får vi en erfaren och kompetent förstärkning till SHRs opinionsbildande verksamhet, säger Eva Östling Ollén, vd för SHR.
För mer information och kommentarer, kontakta gärna:
Eva Östling Ollén, vd SHR, 070-3871900, e.ostlingollen@shr.se
Björn Lundell, pressekreterare, SHR, 08-762 74 22, 0708-96 90 12, b.lundell@shr.se